БІЗНЕС-КЛУБ "ІВАЛАР" - Ваш надійний консультант
Головна | Все про податки | Реєстрація | Вхід
 
Неділя, 2024-11-24, 12:43:43
Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту
Міні-чат
Категорії каналів
Реклама
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Єдиний податок

У цій темі будемо збирати найбільш актуальні питання, які стосуються фізичних осіб - підприємців платників єдиного податку. Якщо будуть виникати додаткові питання та з'являтися додаткова актуальна інформація, вона буде сюди додаватися. Також, сюди можна задавати питання. Найбільш актуальні з них будуть додаватися у перший пост. Отже:
Основна таблиця для трьох груп платників єдиного податку. Взята зі статті Нова спрощена система оподаткування. Порівняльна таблиця груп платників єдиного податку фізичних осіб. Ознайомившись з цією таблицею, приватний підприємець може приблизно прикинути, під критерії якої групи підходить його діяльність. Для тих, кто навіть після знайомства з таблицею не визначився, є стаття Як фізичній особі підприємцю – платнику єдиного податку обрати свою групу?

 

1 група

2 група

3 група

Можливість використання найманих працівників

Не можуть використовувати

Не більше 10 осіб одночасно

Не більше 20 осіб одночасно

Податковий звітний період та строки подання декларації

Календарний рік. Подання декларації – 60 календарних днів, наступних за звітним періодом.

Календарний квартал Подання декларації – 40 календарних днів наступних за звітним періодом.

Календарний квартал Подання декларації – 40 календарних днів наступних за звітним періодом.

Граничний обсяг доходу за рік

150 000,00 грн.

1 000 000,00 грн.

3 000 000,00

Ставка єдиного податку

Від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати

Від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати

Для платників ПДВ – 3% від доходу.Для неплатників ПДВ - 5% від доходу.

Порядок сплати єдиного податку

Авансові внески не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Можна сплатити авансом за весь рік

Авансові внески не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Можна сплатити авансом за весь рік

Протягом десяти календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Право на свідоцтво платника ПДВ

Не мають права

Не мають права

Мають право у разі обрання ставки 3% та якщо відповідають критеріям п.181.1 ПКУ

Види діяльності

- роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках. та/або - господарська діяльність з надання побутових послуг населенню.

- надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню. - виробництво та/або продаж товарів.- діяльність у сфері ресторанного господарства.

Будь які види, окрім заборонених для спрощеної системи.

Віднесення витрат до складу валових для платників податку на прибуток

Відносяться

Відносяться

Відносяться

Ведення обліку

Книга обліку доходів, яка затверджується Міністерством Фінансів

Книга обліку доходів, яка затверджується Міністерством Фінансів

Для неплатників ПДВ - книга обліку доходів, яка затверджується Міністерством фінансів. Для платників ПДВ – облік доходів та витрат за формою та в порядку, встановленому Міністерством фінансів.

Застосування РРО

Не застосовують

Не застосовують

Не застосовують

 

Якими видами діяльності заборонено займатися фізичним особам - підприємцям на спрощеній системі оподаткуванн?
Заборонені види діяльності визначені у пункті 291.5 Податкового кодексу:
291.5.1. Не можуть бути платниками єдиного податку юридичні особи та фізичні особи - підприємці, які здійснюють:
1) діяльність з організації, проведення азартних ігор;
2) обмін іноземної валюти;
3) виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива та столових вин);
4) видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення;
5) видобуток, реалізацію корисних копалин;
6) діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України "Про страхування", сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III цього Кодексу;
7) діяльність з управління підприємствами;
8) діяльність з надання послуг пошти та зв'язку;
9) діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;
10) діяльність з організації, проведення гастрольних заходів;
291.5.2. ФОПи, які здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту;
291.5.3. ФОПи, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів; Про можливі варіанти обходу обмежень по оренді можна почитати у статті Оренда, суборенда, посередництво в оренді житлових та нежитлових приміщень для підприємців платників єдиного податку 2012. Чи можна обійти обмеження, які встановлені Податковим кодексом?
291.5.4. страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;
291.5.5. суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків;
291.5.6. представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
291.5.7. фізичні та юридичні особи - нерезиденти;
291.5.8. суб'єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Чи повиненна фізична особа-підприємець платник єдиного податку мати первинні документи, що підтверджують походження товарів?
Так, повинен. Докладніше читайте у статті Чи повинен приватний підприємець мати первинні документи на товар та яка передбачена відповідальність за їх відсутність?.

Від сплати та подання звітності з яких податків та зборів, звільняється ФОП на єдиному податку?
Перелік податків та зборів, від сплати яких звільняються фізичні особи - платники єдиного податку визначений у пункті 297.1 Податкового кодексу. Це наступні податки:
1) податок на прибуток підприємств;
2) податок на доходи фізичних осіб у частині доходів (об'єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності фізичної особи та оподатковані згідно з цією главою;
3) податок на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, крім податку на додану вартість, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку єдиного податку, визначену підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу;
4) земельний податок, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності;
5) збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності;
6) збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.

Як перейти на спрощену систему оподаткування? Коли подавати заяву?
Відповідно до пункту 298.1.4 ПКУ суб’єкт господарювання на загальній системі, може перейти на єдиний податок лише один раз протягом календарного року. Для цього треба подати заяву до ДПС не пізніше 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.
Особливості переходу підприємців на спрощену систему оподаткування читайте у статті Як опинитися на єдиному податку з 2012 року. Порядок переходу, відмови, зміни груп на спрощеній системі оподаткування

Чи потрібна ліцензія на торгівлю пивом та столовими винами? Чи слід використовувати КОРО?


Ліцензія не потрібна.. Книги обліку розрахункових операцій також не треба застосовувати..

Чи можуть платники податку на прибуток або ФОПи на загальній системі відносити вартість придбання товарів чи послуг до складу валових витрат?


Податкова служба дозволяє платникам податку на прибуток або ФОПам на загальній системі оподаткування відносити до складу валових витрат вартість товарів чи послуг, отриманих від підприємців - платників єдиного податку незалежно від групи. Ця позиція офіційно висловлена у Наказі №121 від 15.02.2012.

Основні моменти нарахування, сплати та подання звітності з єдиного соціального внеску для платників єдиного податку.

 

Яка ставка єдиного соціального внеску встановлена для ФОПа платника єдиного податку?


Згідно п.11 ст.8 Закону "про ЄСВ" ставка єдиного соціального внески складає 34,7% бази нарахування. База нарахування визначається відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону "про ЄСВ".

Як визначити суму єдиного соціального внеску за місяць, яку треба сплачувати?


Згідно статті 7 Закону "про ЄСВ" сума єдиного соціального внеску за місяць не може бути менше ніж мінімальний страховий платіж та більше ніж ЄСВ від максимальної база нарахування ЄСВ.
Мінімальний страховий внесок за певний місяць дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на такий місяць помноженому на 34,7% (ставка ЄСВ для підприємця).
Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.
Наприклад. Мінімальна з.п. за січень 2012 - 1 073 грн. Прожитковий мінімум за січень 2012 - 1 017 грн. Мінімальний страховий платіж за січень 2012 - 1073 *34,7%=372,33 грн. Максимальна база нарахування - 1017*17=17 289 грн. ЄСВ від максимальної бази 17 289*34,7%=5 999,29 грн.
Отже, за січень 2012 року ФОП єдинник має сплатити не менше 372,33 грн. та не більше 5 999,29 грн.
Аналогічно розрахунок здійснюється і для інших місяців.

Як підприємець - платник єдиного податку сплачує єдиний соціальний внесок?


Згідно пункту 4.6.2 Постанови правління ПФ від 27.09.2010 №21-5 "Платники сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.
Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний рік."

Як ФОП - платник єдиного податку подає звітність з єдиного соціального внеску?


Згідно пункту 3.2 Постанови ПФ від 08.10.2010 №22-2 ФОП платники єдиного податку "самі за себе" подають звіт з ЄСВ раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним. Форма звіту затверджена Постановою №22-2.
Докладніше про нарахування, сплату та подання звітності з ЄСВ читайте у статті Як заповнити річний звіт з єдиного соціального внеску «за себе» та як сплачувати ЄСВ протягом року для підприємців – платників єдиного податку?

Чи сплачує єдиний соціальний внесок фізична особа платник єдиного податку третьої групи, якщо у звітному періоді не було доходу?


Так, сплачує. Платники єдиного податку сплачують єдиний соціальний внесок в розмірі не менше мінімального страхового платежу незалежно від того, чи отримувався у звітному періоді дохід чи ні.

Які ФОПи на спрощеній системі оподаткування звільняються від сплати єдиного соціального внеску "за себе"?


Згідно частини 4 статті 4 Закону "про ЄСВ" фізичні особи - підприємці які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Докладніше про це можна почитати у статті Чи сплачують підприємці платники єдиного податку – пенсіонери за віком єдиний соціальний внесок за серпень 2011 року?

Особливості реєстрації платниками податку на додану вартість для підприємців на єдиному податку

 

Чи зобов'язаний підприємець - платник єдиного податку реєструватися платиником податку на додану вартість при перевищення обсягу доходу 300 тис.грн. чи тільки має на це право


Єдинники не зобов'язані реєструватися платниками податку на додану вартість. Докладніше читайте у статті Єдиний податок 2012 та реєстрація платником податку на додану вартість. Право чи обов’язок?

Які критерії висуває Податковий кодекс платникам єдиного податку для реєстрації платниками ПДВ?


У пункті 14.1.139 ПКУ визначено, що платниками податку на додану вартість можуть бути ФОПи єдинники третьої групи за ставкою 3%, які:
1. Здійснюють постачання послуг/робіт іншим платникам ПДВ. (слід звернути увагу, що постачання товарів сюди не відноситься)
2. Обсяг такого постачання за останні 12 календарних місяців перевищує 300 тис.грн.

Які єдинники можуть стати платниками податку на додану вартість та потрапити до третьої групи за ставкою 3%?


Перелік таких єдинників визначається частиною 4 пункту 293.8 ПК. Це наступні суб’єкти:
а) ФОП на загальній системі, який вже зареєстрований платником ПДВ та вирішив перейти на єдиний податок;
б) платник єдиного податку, який зареєстрований платником ПДВ, у разі добровільної зміни ставки єдиного податку;
в) ФОП на загальній системі, який не є платником ПДВ, у разі його переходу на спрощену систему, шляхом реєстрації платником ПДВ;
г) платник єдиного податку третьої групи за ставкою 5%, при виконанні умов пункту 14.1.139, щодо обсягу постачання послуг/робіт іншим платника ПДВ протягом 12 попередніх календарних місяців, та реєстрації платником ПДВ.

Як єдинникам, які не надають послуги, стати платниками податку на додану вартість?


Для таких єдинників є вихід. Полягає він у переході на загальну систему оподаткування із одночасною реєстрацією платником податку на додану вартість та подальшому переході на єдиний податок за ставкою 3% з наступного кварталу.
Відповідно до пункту 183.4 ПК при переході на загальну систему оподаткування, зареєструватися можна у разі відповідності критеріям як обов’язкової реєстрації (обсяг оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців перевищує 300 тис.грн.) так і добровільної (обсяг постачання платникам ПДВ перевищує 50% від загального обсягу).

Який податковий період з податку на додану вартість застосовують ФОПи платники єдиного податку?


Згідно пункту 202.2 ПКУ, платники єдиного податку можуть обрати як місячний так і квартальний податковий період з ПДВ. У випадку обрання квартального періоду, подавати декларацію з ПДВ слід буде тільки раз на квартал, проте є ще реєстри виданих та отриманих податкових накладних, які відповідно до пункту 201.15 ПКУ слід надавати до податкової служби в електронному вигляді щомісяця.

Особливості використання найманих працівників ФОПами платниками єдиного податку

 

Як оформити на роботу найманого працівника


Порядок оформлення на роботу найманих працівників описано у статті Наймані працівники у підприємця. Як прийняти на роботу. Стаття дещо застаріла, проте основні принципи такі самі, за виключенням деяких особливостей, про які нижче.

Які звіти за найманих працівників слід подавати, до яких державних органів та в які строки?


До пенсійного фонду слід подавати щомісячну персоніфікацію з єдиного соціального внеску. Строк подання - 20 календарних днів, наступних за звітним місцем.
До податкової служби щоквартально слід подавати звіт за формою 1дф. Порядок та приклад заповнення наведено у статті Заповнення звіту за формою 1дф 2011. Інструкція по заповненню та порядок подання

Скільки та коли платити за найманих працівників податків та єдиного соціального внеску


Із заробітної плати найманого працівника утримується
- ЄСВ - 3,6%;
- податок на доходи фізичних осіб - 15%.
На заробітну плату найманого працівника нараховується:
- ЄСВ в розмірі від 36,76% до 49,7% (ставку ЄСВ визначаж пенсійний фонд в залежності від класу професійного ризику)

Як розрахувати нарахування та утримання з заробітної плати найманого працівника


Цей не дуже складний процес дуже докладно розписано у статті Розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2011 році

Чи треба реєструвати у податковій службі на найманого працівника довідку про трудові відносини та окрему книгу обліку доходів та витрат?


Не треба. Такий обов'язок ФОПи єдинники мали до 2012 року.

Відповідальність платників єдиного податку за порушення податкового законодавства

 

Яку відповідальність застосовує податкова служба за неведення або неправильне ведення книги доходів та витрат?


1. Відповідальність за неведення або неправильне ведення передбачена статтею 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та складає попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 136 грн.). Повторне протягом року порушення тягне накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 до 136 грн.).
2. За неоприбуткування (неповне та /або несвоєчасне) оприбуткування готівки в книзі обліку доходів та книзі обліку доходів та витрат органи ДПС застосовують штрафні санкції відповідно до вимог Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95-ВР "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Відповідальність за неподання або невчасне подання декларації платника єдиного податку


З початку 2012 року звіт платника єдиного податку став податковою декларацією, тому за його неподання тепер передбачені штрафи, яких раніше не було.
Згідно пункту 120.1 Податкового кодексу за неподання або несвоєчасне подання передбачено штраф 170 грн. За повторне протягом року порушення відповідальність збільшується до 1020 грн.

Відповідальність за несплату або невчасну сплату єдиного податку (у тому числі авансових внесків)


Для платників єдиного податку першої та другої групи згідно пункту 122.1 ПКУ, за несплату або несвоєчасну сплату авансових внесків з єдиного податку передбачено штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку для підприємця.
Для платників єдиного податку третьої групи:
при затримці до 30 днів включно - штраф у розмірі 10 відсотків від суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів - штраф у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Також, на суму Податкового боргу нараховується пеня відповідно до статті 129 Податкового кодексу.

Відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску


Згідно пункту 11 статті 25 Закону України "про ЄСВ" за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ передбачено штраф в розмірі 10% несплачених сум.
Статтею 165-1 Кодексу України про Адміністративні правопорушення передбачено наступні штрафи:
за несплату суми до 5100 грн. - штраф в розмірі від 425 до 850 грн.
за несплату суми більше 5100 грн. - штраф в розмірі від 850 до 1700 грн.
На суму боргу з ЄСВ нараховується пеня відповідно до пункту 10 статті 25 ЗУ "про ЄСВ" з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання звітності з єдиного соціального внеску


Згідно пункту 11 статті 25 Закону України "про ЄСВ" за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звіту з ЄСВ накладається штраф в розмірі 170 грн.
Згідно статті 165-1 Кодексу України про Адміністративні правопорушення передбачено штраф 340 до 510 грн. За повторне порушення - від 510 до 680 грн/

В даній статті використовувались матеріали з http://byhgalter.com

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Архів записів
Новини

Copyright MyCorp © 2024